Kanał: Dzielnice Szczecina

Metryczka

  • Widownia: 42265
  • Produkcja: AlfaTV 2017
  • Zdjęcia: Bartosz Semanycz
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Ryszard Sielicki

Opis

Dąbie posiada prawa miejskie od 1 stycznia 1260 roku. W latach 1939-1945 i od 1948 do dzisiaj jest osiedlem administracyjnym Szczecina. położonym w dzielnicy Prawobrzeże.  Jego liczbę mieszkańców szacuje się na około 13 tysięcy.  

Osiedle obejmuje swoimi granicami część jeziora Dąbie, którego powierzchnia jest czwarta co do wielkości w Polsce i wynosi ponad 54 km².  Usytuowano tutaj wiele przystani żeglarskich i przystań rybacką. Pozostałości murów obronnych wokół miasta pochodzą z XIII wieku.

Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Szczecinie Dąbiu to najstarszy kościół dawnego miasta Dąbie, włączonego dziś w obręb metropolii szczecińskiej. Obecnie kościół NMP w Dąbiu jest trójnawową, sześcioprzęsłową halą z trójbocznym prezbiterium i kwadratową wieżą na osi elewacji zachodniej. Wieża kościoła częściowo zawiera w sobie ocalałe mury średniowiecznej wieży sprzed pożaru, obecnie ma 75 metrów wysokości i od czasów powojennych do 12 stycznia 2008, kiedy posadowiono zrekonstruowany hełm wieży katedry św. Jakuba była najwyższą wieżą kościelną w Szczecinie.

Rzeka Płonia ma długość 72,6 km. Jej źródło znajduje się na wysokości ok. 48 metrów na Pojezierzu Myśliborskim. Uchodzi do jeziora Dąbie na wysokości 1 m n.p.m nieopodal portu rybackiego przy ul. Przybrzeżnej. Na całej długości rzeka jest dostępna dla kajakarzy.

Jezioro Dąbie jest czwarte co do wielkości w Polsce (z powierzchnią lustra wody wynoszącą blisko 54 km²). Obejmuje 18% powierzchni Szczecina. Jest pochodzenia polodowcowego. Dzieli się na dwie części - Dąbie Wielkie i Dąbie Małe. Nad jego brzegiem znajduje się 5 marin żeglarskich, 2 przystanie żeglarskie stowarzyszeń i 2 przystanie turystyczne. Całość jeziora znajduje się w obszarze specjalnej ochorny ptaków "Dolina Dolnej Odry".