Kanał: Dzielnice Szczecina

Metryczka

  • Widownia: 35909
  • Produkcja: AlfaTV 2017
  • Zdjęcia: Bartosz Semanycz
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Ryszard Sielicki

Opis

Dąbie posiada prawa miejskie od 1 stycznia 1260 roku. W latach 1939-1945 i od 1948 do dzisiaj jest osiedlem administracyjnym Szczecina. położonym w dzielnicy Prawobrzeże.  Jego liczbę mieszkańców szacuje się na około 13 tysięcy.  

Osiedle obejmuje swoimi granicami część jeziora Dąbie, którego powierzchnia jest czwarta co do wielkości w Polsce i wynosi ponad 54 km².  Usytuowano tutaj wiele przystani żeglarskich i przystań rybacką. Pozostałości murów obronnych wokół miasta pochodzą z XIII wieku.

Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Szczecinie Dąbiu to najstarszy kościół dawnego miasta Dąbie, włączonego dziś w obręb metropolii szczecińskiej. Obecnie kościół NMP w Dąbiu jest trójnawową, sześcioprzęsłową halą z trójbocznym prezbiterium i kwadratową wieżą na osi elewacji zachodniej. Wieża kościoła częściowo zawiera w sobie ocalałe mury średniowiecznej wieży sprzed pożaru, obecnie ma 75 metrów wysokości i od czasów powojennych do 12 stycznia 2008, kiedy posadowiono zrekonstruowany hełm wieży katedry św. Jakuba była najwyższą wieżą kościelną w Szczecinie.

Rzeka Płonia ma długość 72,6 km. Jej źródło znajduje się na wysokości ok. 48 metrów na Pojezierzu Myśliborskim. Uchodzi do jeziora Dąbie na wysokości 1 m n.p.m nieopodal portu rybackiego przy ul. Przybrzeżnej. Na całej długości rzeka jest dostępna dla kajakarzy.

Jezioro Dąbie jest czwarte co do wielkości w Polsce (z powierzchnią lustra wody wynoszącą blisko 54 km²). Obejmuje 18% powierzchni Szczecina. Jest pochodzenia polodowcowego. Dzieli się na dwie części - Dąbie Wielkie i Dąbie Małe. Nad jego brzegiem znajduje się 5 marin żeglarskich, 2 przystanie żeglarskie stowarzyszeń i 2 przystanie turystyczne. Całość jeziora znajduje się w obszarze specjalnej ochorny ptaków "Dolina Dolnej Odry".


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze